SaunaInfrasauna
je určena jak pro potící, tak i léčebné kůry. Vhodná je i pro osoby, které se léčí s krevním tlakem, nebo těžce snášející vysokou teplotu v klasické sauně. Infračervený tepelný systém vede k velmi účinné detoxikaci organizmu a léčbě našeho těla při teplotě do 60°C. Stává se běžnou součástí terapeutické léčby i v našem zdravotnictví včetně lázeňského prostředí.
Základní a všeobecné účinky: Zvyšuje rozpínavost tkáně, ihned snižuje ztuhlost končetin, kloubů a zad, snižuje svalové napětí, mírní bolesti, stimuluje krevní oběh, působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže, vhodný doplněk pro redukci váhy, součást přípravy sportovců před i po zátěži, ale především jde o účinnou relaxaci a regeneraci organismu.
Nejatraktivnější:
Zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Při infekci organismu dochází současně ke zmnožení leukocitů, odpovědných za likvidaci infekce (Pozor: neužívat už při nemoci, max. v počátečním stádiu s příznaky).
Sauny obrovsky snižují obsah toxických látek v těle. Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších.
Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 gramů potu, čímž spotřebuje 300 Kcal – ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600 až 800 Kcal bez žádných nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organismu dodány nebudou (převzato z webu).
Naše Infrasauna má karbonová topidla, která jsou tvořena velmi tenkými karbonovými pásy. Zahřívají se o něco pomaleji, ale distribuce infračervených paprsků je mnohem rovnoměrnější a efektivnější. Podíl infračervených vln v dlouhodobém spektru je vyšší než u keramických topidel, takže dokážou snáze a hlouběji proniknout do tkání, čímž se terapeutický efekt o něco zvyšuje.
Jak užívat:
1x denně, min.1 až 2x týdně. Vše probíhá při teplotě 50-60°C v délce 30-40 minut. Saunu zapnete a po 5 až 15 min. ji můžete užívat. Zkušenost je taková, že po max. 20 min. (podle teploty okolní) je ohřátá na 60°C (stačí 54°C), takže do 1 hodiny, což je automatické nastavení časovače, se zvládnete v pohodě vysaunovat (při spotřebě 2,3 Kw/h je cena zanedbatelná, zvláště když to zvládnete při levnějším tarifu). Léčebné účinky lze využít i při otevřených dveřích, při nižší teplotě se nebudete tolik potit, ale na účinnost by to nemělo mít vliv (vše o saunování zjistíte na příslušných webových stránkách, z kterých jsme čerpali i my).
Potivost je až 2x vyšší než u klasické sauny. Voda pomáhá infračervenému tepelnému systému při působení. Tekutiny jsou velmi důležité, pijte proto před, při i po saunování (ideální je z naší studny s „kojeneckou“ vodou). Před saunováním je nutné se vykoupat a osušit, po saunování osprchovat vlahou vodou. Ledová voda není žádoucí, ale asi neublíží.
Používejte 2-3 ručníky (nebo prostěradlo), je to nutné (dostanete s klíči od sauny). Jeden si rozložte pod sebe na sezení, druhý položte na zem pod sebe k odchytávání potu, ale mimo karbonové topidlo, vhodné ho položit přes kolena, třetím ručníkem můžete stírat další pot (z nohou pod ručníkem a zbytku těla).
Při saunování je nejlepší poloha vsedě, nikoliv vleže. Topidla jsou tomu i uzpůsobena, tzn. že tělo je ve vzpřímené poloze s chodidly pod lavicí.
Není důležitá teplota uvnitř sauny, když do ní vstoupíte, výrazné pocení totiž nastává až po cca 15 minutách.
Po saunování není ideální se okamžitě osprchovat. Zahřáté tělo se bude nějakou dobu i nadále potit. Proto se v klidu posaďte, nebo položte na lehátka a klidně můžete pootevřít okno, nebo dveře (podle vnější teploty). Až se budete cítit příjemně, můžete jít pod sprchu, a to vlažnou, nikoliv studenou, aby došlo k vypláchnutí pórů. Rozhodně není doporučeno používat mýdlo, gely (a jiné čistící prostředky), neboť Vaše póry jsou otevřené a mohlo by dojít k jejich zanesení.
V sauně je ionizátor kyslíku, který čistí a zlepšuje kvalitu vzduchu uvnitř infrakabiny. Ionizátor slouží k obohacování vzduchu o množství záporně nabitých iontů, které mají velmi příznivý vliv na lidský organismus. Zároveň zbavuje vzduch škodlivých a rizikových částí vzduchu jako je například tabákový kouř, prach, pyl z květin a mnohých dalších nečistot. Takto upravený vzduch je totiž velmi podobný vzduchu, který se vyskytuje ve vysokých horách nebo u moře. Takový vyčištěný vzduch také dýcháme po bouřce. Díky tomu je užití vhodné i pro osoby trpící různými alergiemi, astmatem či sennou rýmou. Takto ošetřený vzduch také pomáhá lidem trpícím nespavostí, nervozitou nebo chronickým únavovým syndromem.
Světelná terapie způsobuje pozvolné měnění barevného spektra, což blahodárně působí na smyslové vjemy. Světlo je esenciální součástí biologického systému, způsobuje, že se cítíme dobře, proto zvyšuje celkový terapeutický účinek. Červená barva aktivuje celý organismus, zvyšuje jeho vitalitu, dynamizuje jej, přináší teplo a lehce organismus dráždí. Modrá barva uklidňuje, koncentruje a snižuje hyperaktivitu, ochlazuje a psychicky vyrovnává. Žlutá barva organismus posiluje, zvyšuje energii, harmonicky povzbuzuje, uvolňuje svalovou ztuhlost. Zelená barva organismus vyrovnává, uvolňuje a uklidňuje, udržuje psychickou a tělesnou energii v harmonické rovnováze.
V infrasauně je potřeba si na určité činnosti dávat pozor, protože i přes širokou škálu osob s různými onemocněními, pro které je infrasauna vhodná, jsou specifická onemocnění, kdy není vhodné infrasaunu využívat.
|